Zóna pre zamestnancov
a študentov LF UK

Sociálne lekárstvo - VL, 4.roč.

Syllabus predmetu

Osnova predmetu:

Sociálne lekárstvo - vznik a vývoj, postavenie v sústave lekárskych vied, obsah. Etapy rozvoja starostlivosti o zdravie, postavenie lekára v spoločnosti. Základy medicínskeho práva a zdravotnícka legislatíva. Právna zodpovednosť pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti. Zdravie a choroba: koncepty, modely, determinanty, klasifikačné systémy. Sociálne determinanty a nerovnosť v zdraví. Systémy, koncepcie a stratégie zdravotnej starostlivosti vo svete.  Štúdium zdravotného stavu obyvateľstva: zdroje informácií, informačné systémy, ukazovatele, metódy. Zdravotná výchova, význam, metódy. Zdravotná politika, riadenie,  organizácia a financovanie zdravotníctva v SR. Zdravotná politika  a princípy poskytovania zdravotnej starostlivosti v  EÚ.  Stavovské organizácie v zdravotníctve. Systém sociálneho zabezpečenia SR a v EÚ. Lekárska posudková činnosť. Svetová zdravotnícka organizácia, ciele, úlohy, programy. Národný program podpory zdravia. Vzťah spoločnosti k zdravotne postihnutým.  Komunikácia lekár - pacient, mediálna komunikácia, sociálny marketing.

Výsledky vzdelávania:
Vedomosti:

Po úspešnom absolvovaní predmetu by študent mal:

  • poznať obsah, poslanie,  zameranie sociálneho lekárstva, jednotlivé historické etapy starostlivosti o zdravie,
  • poznať metódy hodnotenia zdravotného stavu obyvateľstva,
  • poznať modely a teórie zdravia a choroby, ich determinanty,
  • rozumieť základným princípom zdravotnej a sociálnej politiky,
  • poznať systém organizácie a financovania zdravotnej a sociálnej starostlivosti  v národnom a medzinárodnom kontexte,
  • poznať základné právne povinnosti lekára a  základné zdravotnícke zákony,
    poznať špecifiká zdravotnej starostlivosti o zraniteľné skupiny obyvateľstva (osoby so zdravotným postihnutím, deti, starí ľudia, utečenci, etnické minoritné skupiny obyvateľstva),
  • poznať definície, princípy, metódy zdravotnej výchovy   a zásady efektívnej komunikácie.
Zručnosti

Po úspešnom absolvovaní predmetu by študent mal vedieť:

  • hodnotiť úroveň zdravotného stavu obyvateľstva  a interpretovať rozdiely v zdraví vo vzťahu k sociálnym  determinantom,
  • posúdiť význam a úlohy zdravotnej politiky pre zlepšenie kvality zdravotnej starostlivosti a zdravia obyvateľstva,
  • aplikovať a interpretovať právne predpisy vo vzťahu k poskytovaniu zdravotnej starostlivosti,
  • identifikovať základné organizácie a dokumenty na medzinárodnej a národnej úrovni  týkajúce sa rozvoja, podpory a starostlivosti o zdravie,
  • aplikovať princípy a metódy zdravotnej výchovy a zásady efektívnej komunikácie pri výkone lekárskeho povolania,
  • uplatňovať princíp rovnosti pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti s prihliadnutím na  špecifické potreby zraniteľných skupín obyvateľstva.

Semináre a prednášky

Výučba seminárov bude prezenčná, prednášky budú online.

  • Prednášky budú dostupné vopred ako nahovorené prezentácie a pdf súbory v MS Teams a v čase konania prednášky bude online diskusia s prednášajúcim v MS Teams. Pozvánka na diskusiu bude zaslaná prostredníctvom MS Teams. Rozvrh prednášok nájdete  TU
  • Semináre budú prebiehať prezenčne podľa rozvrhu TU. Výučba bude prebiehať na Moskovskej ul. a na našom ústave na Sasinkovej 2 v čase od 8:30 do 13:20. Rozpis miestnosti je k dispozícii v rozvrhu. Každá študijná skupina bude mať 5 seminárov, ktoré sú rozdelené podľa tém (téma 1 - 5). POZOR! - Poradie tém nie je rovnaké pre každú študijnú skupinu.

Náhrada absencie na seminároch

Absencia je možná len zo závažných dôvodov. Každá absencia musí byť nahradená jedným z nasledujúcich spôsobov:

  1. Absolvovanie seminára s rovnakou problematikou s inou študijnou skupinou a to  výhradne po dohode s vyučujúcim z dôvodu obmedzenej kapacity miestnosti. Kontakty na vyučujúcich nájdete v rozvrhu seminárov.
  2. Ak študent nemá možnosť si nahradiť seminár s inou skupinou, nahradí si absenciu vypracovaním seminárnej  práce na tému preberanú na danom seminári.

Inštrukcie k vypracovaniu práce:

  • Kontaktujte emailom vyučujúceho ohľadom náhradnej témy a inštrukcií k jej vypracovaniu.
  • Rozsah práce 3 normostrany (1 normostrana =1800 znakov; 30 riadkov). Titulný list práce sa nezahŕňa do stanoveného počtu strán. Formálna úprava práce - písmo Times New Roman; veľkosť 12; riadkovanie 1,5; všetky okraje strany 2,5 cm
  • Na konci práce je potrebné uviesť zoznam literárnych zdrojov, (odborné články, publikácie, dokumenty, nie Wikipedia, referaty.sk a pod.). V texte musia byť uvedené citácie na zdroje.
  • Prácu zaslať e-mailom vyučujúcemu najneskôr 3 dní pred termínom skúšky.Akceptovanie práce vyučujúcim je podmienkou pripustenia ku skúške.


Záverečná skúška

Záverečná skúška z predmetu pozostáva z online testu v Moodle a ústnej skúšky. Podmienkou pripustenia k ústnej časti skúšky je úspešne absolvovanie testu. Test bude otvorený v Moodle od 1.5 do 30.6.2023 v určených dňoch a časoch, ktoré ešte upresníme. Test je možné si urobiť kedykoľvek keď bude otvorený, minimálne 24h pred konaním ústnej skúšky. Na test nie je potrebné sa prihlásiť na termín v AIS. Ústna skúška bude prebiehať v skúškovom období (9.5-30.62023), konkrétne termíny budú zverejnené v AIS najneskôr 12.4.2023. Testové otázky a otázky na ústnu skúšku budú dostupné najneskôr do konca marca. Podmienkou zapísania kreditov do AIS je úspešne absolvovanie testu, ústnej skúšky a účasť na všetkých seminároch.

Študijné materiály

Povinná literatúra:

Vojtech Ozorovský a kol.: Sociálne lekárstvo. Bratislava: SAP, 2018. 225s.

Prezentácie prednášok a študijné materiály zo seminárov dostupné v MS Teams.

Odporúčaná literatúra:

Pavol Kádek. Trestná zodpovednosť v medicíne za iatrogénne poškodenie pacienta. Ostrava: KEY Publishing, 2017. 230 s. ISBN 978-80-7418-287-7.

www.keypublishing.cz/<wbr />site/katalog-361-Pavol-Kadek-<wbr />Trestna-zodpovednost-v-<wbr />medicine-za-iatrogenne-<wbr />poskodenie-pacienta