O klinike oftalmológie LF UK a UN Bratislava

Špecializácia pracoviska

Liečebno preventívna činnosť: Poskytovanie špičkových diagnostických a terapeutických služieb v odbore oftalmológia so zvláštnym zameraním na: mikrochirurgia predného segmentu oka, vitreoretinálna chirurgia, traumatológia oka, oftalmooonkológia, patológia očnice, glaukómy; diferenciálna diagnostika chorôb očného pozadia, neurooftalmológia, vnútroočné zápaly a zápaly predného segmentu oka. Konzultačná a posudková činnosť.
Vedecko-výskumná činosť: Vekom podmienená degenerácia makuly, biochémia glaukómu, chirurgická liečba makulárnych dier,komplikácie po vnútroočných operáciách, mikrochirurgia rohovky.
Školiace pracovisko doktorandského štúdia v odbore oftalmológia s pôsobnosťou pre celú Slovenskú republiku. V súčasnosti pracovisko školí 22 oftalmológov v doktorandskom štúdiu.
Pedagogická činnosť: Pregraduálna výučba na LFUK pre V. ročník všeobecného lekárstva a pre IV. ročník stomatológie. Externá výučba pre potreby Kliniky oftalmológie SPAM (prednášky, praktická výuka, účasť v skúšobných komisiách).

Nadštandardné vybavenie

Laserom snímaná a počítačom vyhodnocovaná fluoresceínová angiografia s digitálnym ukladaním obrazu do pamäte počítača.
Analyzátor predného segmentu oka. Diódový infračervený laser. Počítačový perimeter. OCT optická koherentná tomografia.

Unikátne metódy

Skúmanie zmien biochemických parametrov vo vnútroočných štruktúrach po lokálnej aplikácii antiglaukomatóznych liekov. Lokálne používanie antimetabolitov pri chirurgickej liečbe glaukómu a pterýgia. Používanie farebných indikátorov pri mikrochirurgii šošovky a sietnice. Extrémna mikrochirurgia pri ťažkých úrazoch zadného segmentu oka. Liečba vnútroočných a mimoočných nádorov.

Najvýznamnejšie výsledky

Pedagogická činnosť: za posledných 5 rokov pracovisko vychovalo dvoch docentov a štyria pracovníci ukončili doktorandské štúdium.
Liečebno preventívna činnosť:
Zavedenie oromaxilofaciálnych chirurgických postupov do chirurgie očnice.
Zavedenie vitreoretinálnej mikrochirurgie do liečby afekcií makulárnej krajiny.
Vedecko-výskumná činnosť:
Zmena pH a spektra aminokyselín vo vnútroočných štruktúrach po lokálnom podaní antiglaukomatík.

Doplnkové informácie / Aktuálna projektová činnosť

V minulosti pracovisko riešilo 2 granty VEGA a v spolupráci s Prír.F UK 1 grant VEGA. V súčasnosti rieši grant: KEGA 008UK-4/2014 - Súčasné možnosti využitia fotónového a protónového žiarenia v liečbe malígneho melanómu uvey (zodp. riešiteľ doc. MUDr. Furdová, PhD)
V roku 2007 organizácia medzinárodného Sympózia na tému ochorenia makuly v Bratislave.
V r. 1998 vydaná učebnica Oláh a kol.: Očné lekárstvo. Učebnica pre lekárske fakulty.
Pracovisko je v trvalom kontakte s univerzitnými pracoviskami v Európe a trvale dochádza k výmene pracovníkov.

Publikačná činnosť - viď Databáza publikačnej činnosti pracovníkov UK (zadať meno)

História Kliniky oftalmológie LF UK v Bratislave - Ex Prednostovia